NEJČASTĚJŠÍ ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY PSŮ VELKÝCH PLEMEN

pátek, 15 květen 2020 09:00

Určitě nám dáte za pravdu, že každý majitel by pro spokojenost svého psa udělal cokoli. Když pes onemocní, je to náročné období nejen pro něj, ale i pro nás! 

Zejména pro majitele větších plemen jsme připravili přehled několika nejčastějších zdravotních problémů a také tipy, na co se u těchto psů zaměřit. 

DYSPLAZIE KYČLÍ A KLOUBŮ

Dysplazie (porucha vývoje) kyčlí a kloubů je stav, při kterém během růstu psa dochází k uvolňování kloubů. To obvykle vede k určité nestabilitě, může to však mít za následek také bolesti a záněty kloubů.

Přestože příčina tohoto jevu není přesně známá, ví se však, že riziko tohoto stavu je vyšší u větších psů. Někteří odborníci uvádějí, že příčinou tohoto stavu může být nadměrný přírůstek hmotnosti a proto doporučujeme, abyste se o správné výživě vašeho psa poradili se svým veterinářem.

 

ARTRITIDA

Artritida je stav, který se může vyskytnout u psů jakékoliv velikosti. Vzhledem k tomu, že větší psi stárnou rychleji, může se u nich artritida vyvinout v mnohem mladším věku. Kromě vyššího rizika dysplazie tak u těchto psů hrozí i vyšší riziko vzniku artritidy.

Některá plemena, jako například rotvajleři, jsou k tomuto onemocnění náchylnější kvůli svému rychlému růstu a přírůstku hmotnosti. Hlavní projevy, na které byste u vašeho psa měli dávat pozor, zahrnují kulhání nebo ztuhlost, jež může způsobovat bolest a ztěžovat pohyb.

 

VÝHŘEZ SLZNÉ ŽLÁZY TŘETÍHO VÍČKA (CHERRY EYE)

S tímto problémem se můžete setkat u řady psů větších plemen, nejčastěji pak u mastifů. Projevem je prolaps třetího víčka, který souvisí s oslabením žláz v oku. 

Problém se dá v rané fázi léčit bez chirurgického zákroku, neléčený však může být velmi bolestivý a může způsobovat infekce.

 

CERVIKÁLNÍ SPONDYLOMYELOPATIE (WOBBLERŮV SYNDROM)

Wobblerův syndrom je onemocnění napadající páteř, zejména krční, a způsobuje kompresi obratlů. Onemocnění se může rozvinout různými způsoby a je dědičné. 

Vzhledem k tomu, že se jedná o progresivní onemocnění, může nastat situace, že se váš pes nebude schopen běžně pohybovat. Při této diagnóze je možná léčba, která zastaví progresi, nebo chirurgický zákrok, jehož cílem je korekce páteře.

 

NADÝMÁNÍ

Zdánlivě se jedná o poměrně jednoduchý problém, neboť jím trpíme i my lidé, u psů se však může jednat o mnohem závažnější záležitost. Psí žaludek se může při nadýmání otočit, čímž dojde k zastavení jeho nezbytných funkcí, jako je zvracení, a v nejzazším případě může dojít i k přerušení přívodu krve do této oblasti.

Tento stav je léčitelný, léčba však závisí na závažnosti problému. Tento problém se častěji vyskytuje u psů s užší hrudí, proto byste se měli se svým veterinářem zcela jistě poradit o možné prevenci.

Trpěl váš pes některými z těchto zdravotních problémů, jež se často vyskytují u psů větších plemen?